Російський опозиціонер Гальцов попросив політичного притулку в Україні
Російський опозиціонер Філіп Гальцов попросив політичного притулку в Україні. Про це в четвер, 14 лютого 2013 р., повідомила міжрегіональна правозахисна асоціація "Агора" з посиланням на журналістку Дженні Курпен.
За її словами, активіст побоюється, що його можуть звинуватити в організації безладів на "Марші мільйонів", що відбувся в Москві 6 травня 2012 р., і заарештувати.
"Зокрема, в так званій явці Развозжаева Філіп вказаний як людина, "що очолювала колону анархістів" і "спровокувала заворушення за погодженням з Леонідом Развозжаевим", - розповіла Курпен.
За її словами, раніше 19-річний Гальцов став свідком захисту у справі фігуранта "болотного справи" Степана Зіміна. Лівий активіст вважає, що переслідування і погрози з боку російських спецслужб почалися саме через це.
Курпен розповіла, що 5 жовтня 2012 р. до Гальцова додому прийшли кілька співробітників Центру "Е", які доставили його в слідчий комітет (СК), а по дорозі, за словами самого активіста, "погрожували вивезти в ліс і розібратися". При цьому журналістка не уточнила, чи йде мова про співробітників Головного управління з протидії екстремізму МВС Росії або Центру з протидії екстремізму ГУ МВС по Москві.
Гальцов стверджує, що в СК до нього застосовувалося насильство і що з нього вимагали дати свідчення проти опозиціонерів Костянтина Лебедєва, Леоніда Развозжаева і Сергія Удальцова.
Вдома у активіста пройшов обшук, були вилучені комп'ютер, sim-карти і книги. Як повідомляє в листі правозахисникам Курпен, кілька разів протягом листопада-грудня 2012 р. на Гальцова за місцем проживання проходили співробітники Центру "Е", які "хотіли поговорити".
В кінці січня 2012 р. Гальцов виїхав до Україну, щоб отримати статус біженця. Після отримання довідки про здобуття статусу в Міграційній службі України, 6 лютого, за його словами, від будівлі відомства до місця його проживання за ним було організоване стеження. Активіст стверджує, що на повідомлення про це Управління верховного комісара з прав біженців в Україні не відреагувало.
За словами Гальцова, на плановій співбесіді в Міграційній службі 12 лютого від нього "домагалися інформації про обставини його знайомства з Лебедєвим, Развозжаевим, Удальцовим". Крім того, його питали, "чи кидав він каміння в поліцейських на Болотної площі 6 травня".
У той же день з'явилася інформація про те, що бабусю Гальцова у зв'язку з "болотним справою" викликали на допит до слідчого комітету РФ.
Нагадаємо, на початку лютого 2013 р. робоча група ради з прав людини при Президентові Росії вивчила обставини заворушень на Болотної площі 6 травня 2012 р. і прийшла до висновку, що зіткнення спровокували співробітники поліції.
Тим не менш, проти силовиків досі не порушено жодної кримінальної справи - навпаки, фігурантами справ про безлади в ході "Маршу мільйонів" стають виключно учасники протестної акції. Постраждалих в ході бійки з громадянами співробітників ОМОНу нагородили квартирами в Москві.
Читайте також: У Росії проходять обшуки в родичів опозиціонера Навального