США можуть повністю вивести війська з Афганістану в 2014 р
Адміністрація Президента США Барака Обами розглядає можливість прискореного і повного виведення військ з Афганістану, що залишить Президента Хаміда Карзая один на один з набирають силу талібами. Про це пише "Комерсант-Україна".
Про можливу зміну американської стратегії в Афганістані повідомила газета The New York Times з посиланням на інформовані джерела у Вашингтоні і Кабулі. За їх даними, остаточне рішення ще не прийнято, однак ідея повного виведення з країни всіх військовослужбовців США набуває все більше прихильників в адміністрації.
Раніше передбачалося, що навіть після евакуації основних сил міжнародної коаліції в 2014 р. в країні залишиться американський обмежений контингент. Однак зараз Вашингтон готовий відмовитися від цієї ідеї. Причина - зростаюче роздратування політикою Хаміда Карзая.
Останньою краплею, що переповнила чашу терпіння Обами, стала його бесіда з Хамідом Карзаєм 27 червня о режимі відеоконференції. Розмова явно не склався - Президент Афганістану звинуватив владу США в прагненні укласти сепаратну мирну угоду з талібами, не враховуючи думки офіційного Кабула.
Зі свого боку, США незадоволені умовами, які висуває Карзай. Лідер Афганістану, по-перше, вимагає чітко позначити кількість військ, що залишаються в країні після 2014 р. По-друге, наполягає на тому, щоб Вашингтон взяв на себе зобов'язання наносити удари по базах талібів у Пакистані - в тому числі після виведення основного контингенту міжнародної коаліції. По-третє, Карзай хоче, щоб США взяли довгострокову програму фінансування афганської армії і сил безпеки. В іншому випадку Кабул не погоджується підписувати договір про безпеку з США.
Подібні ув'язки, що вельми нагадують шантаж, викликають неприховане роздратування у Вашингтоні.
Якщо адміністрація Обами віддасть перевагу "нульового варіанту", залишивши Карзая без військової допомоги, доля уряду в Кабулі представляється безрадісною. На думку експертів, афганські сили безпеки не готові самостійно протистояти талібам, які в багатьох провінціях перехопили ініціативу вже зараз, не чекаючи виведення міжнародних сил.
У цьому зв'язку виникають аналогії з долею Президента Мохаммада Наджібулли, союзника Москви. Після виведення з Афганістану радянських військ в лютому 1989 р. його режим протримався трохи більше трьох років. Притому що в розпорядженні Наджібулли залишалася цілком боєздатна армія.
Від військ Карзая подібних подвигів мало хто чекає. Експерти побоюються, що у разі повного виведення американців зміна режиму в Кабулі може відбутися стрімко.