США і ОЗХО обговорюють можливість знищення сирійської хімзброї на морі
Сирійська хімічна зброя може бути піддана обробці і потім знищена на морі - на судні або на спеціальній платформі. Відповідний проект обговорюється США та Організацією із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), повідомляє Reuters.
Представник ОЗХО зазначив, що остаточне рішення поки не прийнято, але підтвердив, що можливість знищення сирійського арсеналу на море обговорюється.
Незалежний експерт з хімічного роззброєння Ральф Трэпп вважає, що технічні можливості для знищення хімзброї на море є. Подібний досвід у світової спільноти також є, проте тоді мова йшла про меншу кількість хімічних матеріалів. Японія знищила на прибережній платформі кілька сотень хімічних бомб часів Другої світової війни. Принципова відмінність цієї зброї від сирійської полягає в тому, що вона являло собою "кінцевий" продукт і не виділяла рідких відходів при ліквідації. Більша ж частина сирійського арсеналу складається з запасів іприту і заріну, які повинні були бути використані для спорядження боєприпасів. Ці матеріали при знищенні (гідролізі або спаленні) будуть виділяти велику кількість токсичної рідини, що може призвести до забруднення навколишнього середовища.
Експерт вважає, що операція по знищенню сирійської зброї не буде сильно відрізнятися від операції США за знищення значної частини свого хімічного арсеналу, здійсненої в 1990-х на тихоокеанському атолі.
ОЗХО початку обговорення плану по знищенню химарсенала на море, а не на суші, як передбачалося раніше, після того як низка країн і найбільш вірогідний кандидат - Албанія, відмовилися прийняти сирійське зброю на своїй території. Згідно з планом, затвердженим 15 листопада, вже після відмови Албанії, весь арсенал хімічної зброї повинен бути вивезений з території Сирії до кінця поточного року і знищено до середини 2014 р.
Дана альтернатива також припускає рішення великого числа технічних і юридичних труднощів, оскільки платформа або судно, де буде знищено понад 1 тис. т хімзброї, не може знаходитися дуже далеко від берегової лінії, оскільки у разі виникнення позаштатної ситуації її буде складніше усунути у відкритому морі. А це, в свою чергу, викличе побоювання країн, які можуть постраждати при витоці токсинів поблизу берега.
Раніше від участі в ліквідації сирійського хімічного арсеналу на своїй території відмовилися Норвегія, Туреччина, Йорданія і Росія. 18 листопада зі списку потенційних кандидатів себе викреслила Бельгія. Пошуками країни, на території якої повинно бути знищено зброю, займаються США.