Пропозиція підписати УА з Україною ще на порядку денному, - ЄС
Пропозиція підписати угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом ще на порядку денному. Про це йдеться в спільній заяві президента Європейської комісії Жозе Мануеля Баррозу (на фото ліворуч) та президента Ради Євросоюзу Хермана ван Ромпея (на фото праворуч).
"Європейський Союз очікує саміт Східного партнерства у Вільнюсі на цьому тижні. Це буде важливий момент для вивчення ситуації і просування у відносинах з нашими східними партнерами", - йдеться в заяві.
"Пропозиція підписання безпрецедентної угоди про асоціацію і створення поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі, як і раніше, на порядку денному. Це вимагає необхідної політичної волі українського керівництва, конкретних дій і відчутного прогресу у виконанні умов, викладених в грудні 2012 р.", - сказано в заяві.
При цьому єврочиновники відзначають, що Україна вже досягла значного прогресу.
"Ми переконані, що підписання угоди про асоціацію і створення зони вільної торгівлі, самої амбітної пропозиції ЄС за весь час його існування, надасть якнайкращі можливості для підтримки української економіки, курсу реформ і модернізації в цілях побудови процвітаючого і стабільного майбутнього для всіх українців", - наголошується в документі.
Європейські чиновники також зазначають, що в ЄС розуміють, з яким зовнішнім тиском зараз стикається Україна, проте вважають, що короткострокові міркування не повинні перевизначати довгострокові вигоди, які принесе партнерство з ЄС. Також в заяві говориться, що Європейський Союз не має наміру вимушувати Україну вибирати між ЄС або який-небудь іншою регіональною організацією. "Україна має право вільно вирішувати, якій вибрати формат взаємодії з ЄС. Громадяни України знову показали в останні дні, що вони повністю розуміють і приймають історичний характер європейської асоціації", - підкреслюється в заяві.
Євросоюз "категорично не схвалює" позицію Росії в питанні підписання Україною УА з ЄС. Про це також говориться в заяві: "Ми категорично не схвалюємо позицію Росії і її дії в цьому відношенні (підписання УА між Україною і ЄС). Угода про асоціацію і поглибленої і всеосяжної вільної торгівлі - можливість для просування наших загальних сусідів до сучасної, процвітаючої і правової демократії. Тісніші відносини з Європейським Союзом не будуть у збиток відносинам між нашими східними партнерами і іншими своїми сусідами, такими як Росія". Згідно зі зверненням, Євросоюз як і раніше, готовий роз'яснити Російській Федерації взаємні вигоди від розширення торгівлі і обміну з сусідами.
Зазначимо, сьогодні президент Європейського парламенту Мартін Шульц відзначив велику підтримку євроінтеграції громадянами України. "Я глибоко зворушений і надихнутий масивною підтримкою українцями ЄС. Будьте упевнені, Європа тримає свої двері відкритими для України", - написав Шульц у соціальних мережах.
Крім того, як повідомляють джерела, представник моніторингової місії Європарламенту Олександр Квасьневський продовжує переговори з владою України щодо підписання угоди про асоціацію.
Нагадаємо, 21 листопада Кабінет міністрів України припинив підготовку до підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом, яке збиралися затвердити на вільнюському саміті "Східне партнерство" в кінці листопада. Також уряд розпорядився відновити активний діалог з Росією та іншими країнами Митного союзу і державами СНД щодо пожвавлення торговельно-економічних зв'язків з метою збереження і зміцнення спільними зусиллями економічного потенціалу. Представники Росії і ЄС звинуватили один одного в шантажі України з цього питання.
Через це країну охопили акції протесту. В неділю, 24 листопада, в Києві мітингували проти рішення уряду близько 100 тис. осіб.
На даний момент в Києві існують три осередки Євромайдану - на Майдані Незалежності, на Європейській площі і на вулиці Грушевського біля Будинку уряду. Міліція хоче відтіснити протестувальників як мінімум з Майдану Незалежності, де комунальні служби готують площу до новорічних свят. Проте наметове містечко на Європейській площі також явно не до душі співробітникам МВС.