Порошенко ветував посилення мораторію на відчуження заставного житла за валютними кредитами
Президент України Петро Порошенко застосував право вето до закону, прийнятого Верховною Радою 28 грудня 2014 р. (законопроект № 1610), що передбачає посилення мораторію на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті. Про це йдеться на сайті Ради.
"Повернуто з пропозиціями Президента 13 січня 2015 р. Готується на розгляд з вето Президента", - наголошується в повідомленні.
Згідно з повідомленням прес-служби Президента, закон повернуто для повторного розгляду Радою.
Зауваження Президента до закону, як зазначається, ґрунтуються на тому, що він комплексно не вирішує проблеми погашення банківських кредитів в іноземній валюті. "Відсутність комплексного врегулювання питання погашення заборгованості за споживчими кредитами в іноземній валюті призводить до стійкого погіршення ситуації в банківській системі та зниження її ліквідності. Вирішення проблем позичальників не може ставити під загрозу інтереси вкладників банків, які мають однакові права з позичальниками", - зазначається у повідомленні.
Колишній заступник міністра фінансів України Олександр Савченко в коментарі РБК-Україна позитивно оцінив вето Президента, зазначивши, що спочатку потрібно провести реструктуризацію валютних кредитів українців.
"Треба вирішувати питання в цілому з валютними кредитами. Їх (кредитів, - ред.) понад 6 млрд, і населення при такому курсі не може їх сплачувати, оскільки сума, яку вони дали в гривнях, в три рази більше в цілому зараз... Я думаю, питання полягає в реструктуризації валютних кредитів, тобто переведення їх у гривню, і тоді можна схвально оцінити цей мораторій. А без реструктуризації валютних кредитів це призведе лише до нарощування конфліктів між позичальниками і банками, тобто вони будуть перебувати в перманентному кризовому стані. Тому спочатку реструктуризація, потім зняття мораторію", - заявив Савченко.
Економіст Борис Кушнірук в коментарі РБК-Україна також позитивно відгукнувся про рішення Президента і припустив, що воно було прийнято з урахуванням позиції Міжнародного валютного фонду.
"Я думаю, що проти нього (мораторію, - ред.) також виступав Міжнародний валютний фонд. Це, до речі, один з факторів, який, на мою думку, впливає на рішення Президента", - зазначив експерт.
На його думку, частину коштів, які МВФ збирається надати Україні, може піти на реструктуризацію таких валютних кредитів. "Я не виключаю таку можливість, що Міжнародний валютний фонд в рамках тієї програми, яку він буде реалізовувати з Україною, частково виділить кошти для обміну валютних кредитів на гривневі", - зазначив Кушнірук.
Нагадаємо, вказані зміни до закону забороняли банкам вилучати житлове нерухоме майно громадян (які прострочили виплату валютного кредиту за нього), використовуючи схему з виконавчими приписами нотаріусів.