ua en ru

Кабмін пропонує Раді перехід на електронні держзакупівлі

Кабмін пропонує Раді перехід на електронні держзакупівлі фото: Кабмін

Законопроектом передбачається запровадження і електронної системи оскарження

Кабінет міністрів України пропонує Верховній Раді перевести державні закупівлі в електронний формат. Відповідний проект закону №3559 "Про публічні закупівлі" був зареєстрований в Раді 30 листопада 2015 року.

Законопроектом пропонується регулювати закупівлі, що здійснюються від 50 тис. гривень до порогів застосування процедур закупівель, що сприятиме прозорості використання бюджетних коштів.

Також документом передбачається запровадження не лише системи електронних закупівель, а й електронної системи оскарження. "Переведення процедур закупівлі в електронний формат забезпечить швидкий обмін документами та інформацією, розкриття всіх пропозицій учасників після завершення аукціону у відкритих торгах, створить модель електронних закупівель за участю держави та приватного бізнесу", - сказано в пояснювальній записці.

Так, проектом закону пропонується здійснення держзакупівель із застосуванням двох конкурентних процедур регулювання: відкриті торги і конкурентний діалог, а також однієї неконкурентної - переговорної процедури закупівлі.

Відкриті торги здійснюються з обов'язковим проведенням аукціону з найнижчою ціною та з урахуванням нецінових критеріїв. Процедура конкурентного діалогу застосовується в разі, якщо: замовник не може визначити необхідні технічні, якісні характеристики товарів та робіт або визначити вид послуг; для прийняття оптимального рішення про закупівлю необхідно провести переговори з учасниками (предметом закупівлі є консультаційні, юридичні послуги, розроблення інформаційних систем, програмних продуктів, здійснення наукових досліджень тощо). Переговорна процедура закупівлі здійснюватиметься без попередньої публікації (оприлюднюється тільки повідомлення про намір укласти договір після проведення переговорів з учасником процедури).

Документом передбачається можливість створення централізованих закупівельних організацій (далі - ЦЗО), якими є юридичні особи, що визначаються Кабміном, Радою міністрів АР Крим, органами місцевого самоврядування, замовниками, відповідальними за організацію і проведення процедур закупівель та закупівель за рамковими угодами в інтересах замовників відповідно до Закону. Особливості створення та діяльності ЦЗО та особливості здійснення ними закупівель за рамковими угодами встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Підкреслюється, що законопроектом передбачається регулювання закупівель, що здійснюються окремими суб'єктами господарювання, у зв'язку з чим скасовується закон "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності".

Закон пропонують вводити в дію поетапно: з 1 січня 2016 року застосовується для всіх центральних органів виконавчої влади та суб'єктів, що діють у визначених сферах, а з 1 січня 2017 - для всіх замовників.

Нагадаємо, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк просить парламент ухвалити законопроект про перехід на електронні закупівлі до кінця 2015 року в цілому.