"Газпром" почне будувати "Турецький потік" без дозволу Туреччини
За словами джерел, затримка в підписанні угод пов'язана з парламентськими виборами в Туреччині
Російська компанія "Газпром" запускає будівництво "Турецького потоку", не підписавши зобов'язуючих угод по ньому з Туреччиною. У "Газпромі" вважають, що затримка підписання носить чисто політичний характер, повідомляє "Комерсант".
Як заявив член правління "Газпрому" Олег Аксютін, прокладання морської частини газопроводу "Турецький потік" через Чорне море почнеться в червні. За його словами, по першій нитці газопроводу укладено підрядний контракт з італійською Saipem.
"Газпром" з осені 2014 р. законтрактував у Saipem два судна-трубоукладача, які повинні були працювати над морським ділянкою газопроводу South Stream, але після його скасування в грудні 2014 р. простоювали. Простий обходиться "Газпрому" приблизно в 25 млн євро в місяць. На початку травня, після чергових переговорів глави "Газпрому" Олексія Міллера і міністра енергетики Туреччини Танера Йилдиза, Saipem отримала вказівку почати роботи по проекту, про аналогічні вказівки повідомила вчора німецька Europipe (постачальник труб для морської ділянки).
У голландської дочірньої компанії "Газпрому" South Stream Transport B. V. є дозволи на прокладання приблизно двох третин морської ділянки, які проходять в територіальних водах та виключній економічній зоні Росії. Але дозволу на прокладку труби в територіальних водах Туреччини та виведення її на берег у "Газпрому" немає, також як і дозволу на вишукування для прокладки маршруту. Поки Росія і Туреччина не підписали з "Турецькому потоку" взагалі жодного юридичного документа.
Таким чином, "Газпром" вперше починає будівництво експортного газопроводу на стадії, коли з країною призначення не підписано навіть міжурядову угоду.
Компанія хоче реалізувати проект, перш ніж Європейський союз зможе привести в дію свою контрстратегию з постачання туркменського та іранського газу або обмежити закупівлі російського газу через механізми майбутнього энергосоюза.
За словами російських джерел видання, затримка в підписанні угод пов'язана з парламентськими виборами в Туреччині, які повинні пройти 7 червня. У них від правлячої партії бере участь Танер Йилдиз. Підписання документів з "Турецькому потоку" могло пошкодити Йилдизу в передвиборній гонці.
Турецькі співрозмовники "Комерсанта" вважають, що ключова проблема в цінах на газ для Туреччини, які "Газпром" не знижує.
Нагадаємо, голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що "Турецький потік" буде введений в експлуатацію в грудні 2016 р.