ua en ru

Кабмін вирішив передати з комунальної власності у державну внутрішньогосподарські меліоративні системи

Кабінет міністрів України вирішив передати з комунальної власності у державну внутрішньогосподарські меліоративні системи. Про це пише "Комерсант-Україна".

Уряд затвердив план заходів щодо розширення площ зрошуваних земель у південних областях до 2017 року. Відповідне рішення закріплено в розпорядженні N975-р від 21 листопада. Згідно з документом, до 1 квітня 2014 року має бути проведена інвентаризація з подальшою передачею з комунальної у державну власність внутрішньогосподарських меліоративних систем у Криму, Запорізькій, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях.

За даними Держагентства водного господарства, на сьогоднішній день в Україні система зрошення охоплює 2,2 млн га сільгоспземель, з яких використовується лише близько 600 тис. га. Затверджена урядом державна програма активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки передбачає збільшення цієї площі на 1 млн га. За розрахунками Інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук, зрошення полів у південних областях буде сприяти підвищенню врожайності зернових і зернобобових культур в 1,7-3,4 рази в залежності від виду і сорту. Перший заступник голови Держводагентства Михайло Яцюк підрахував, що для відновлення систем зрошення необхідно залучити в середньому 2-3 тис. дол на 1 га залежно від стану існуючої системи.

На думку директора Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук Михайла Ромащенко, повернення внутрішньогосподарських меліоративних систем у держвласність дозволить відновити їх технологічну і майнову цілісність від водозабору до поливу сільгоспземель.

"Тоді під це майно або держгарантії зможуть бути залучені кредити", - зазначає він.

Нагадаємо, на початку грудня міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк заявив, що Україна вже домовилася з Експортно-імпортним банком Китаю про залучення кредиту на 3 млрд дол для відновлення систем зрошення.

Директор агроторговой фірми ним. Солодухина (Херсонська область) Ігор Давиденко каже, що врожайність, наприклад, пшениці на зрошуваних землях порівняно з неорошаемыми в середньому в два рази вище - 40-50 ц/га проти 20-30 ц/га відповідно.
"При цьому і собівартість вирощування на зрошуваних землях приблизно на третину вище. Але в той же час ризики нижче", - розповідає він.

Втім, голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич не виключає, що розпочатий урядом процес може затягнутися не на один рік, що заморозить залучення інвестицій в меліорацію.

"Основні ризики, з якими може зіткнутися уряд, - це неотримання згоди сільських рад на передачу в комунальну власність внутрішньогосподарських меліоративних систем, а також консолідація розпайованих серед населення земельних ділянок", - вважає Томич.