Бум будівництва висотних будівель може бути ознакою скорої фінансової кризи, - Barclays Capital
Бум будівництва висотних будівель може бути ознакою скорої фінансової кризи, з'ясували аналітики Barclays Capital, які вивчили історію зведення найбільших хмарочосів планети. Експерти банку радять інвесторам уважніше підходити до вкладень у такі країни, як Китай та Індія.
Як підтвердження існування нездорового зв'язку між бумом будівництва хмарочосів і настанням непростих з фінансової точки зору часів аналітики Barclays Capital наводять кілька яскравих прикладів. Так, зведення першого в світі хмарочоса Equitable Life Building у 1873 р. в Нью-Йорку прийшлося на п'ятирічну рецесію в США. Найвідоміша нью-йоркська висотка Empire State Building була зведена в часи Великої депресії, а завершення будівництва чиказької Willis Tower у 1973 р., яка чверть століття зберігала за собою статус найвищої будівлі планети, збіглося з нафтовою кризою і ліквідацією золотого стандарту долара.
До числа більш пізніх прикладів можна віднести зведення веж-близнюків в Куала-Лумпурі в 1997 р., яке збіглося з азійською фінансовою кризою. Нарешті, будівництво найвищого хмарочоса планети, дубайського Burj Khalifa, супроводжувалося обвалом на ринку нерухомості регіону в 2009 р., що ледь не призвело до банкрутства емірату.
"Найчастіше найвищі хмарочоси світу є наслідком великого буму будівництва висотних будівель, який відображає нераціональне використання капіталу в цілому і наступну потім економічну корекцію", - вважають фахівці компанії. В Barclays Capital у зв'язку з цим пропонують своїм клієнтам бути уважними з інвестиціями в Китай та Індію, які переживають зараз бум висотного будівництва.
На сьогоднішній день в Індії зводиться відразу 14 будівель заввишки більше 240 м. Очікується, що будівництво буде завершено протягом найближчих п'яти років. Однак справжній ажіотаж спостерігається в Китаї, де зараз будується 53% від всіх хмарочосів, які будуються на планеті. До 2017 р. Піднебесна буде мати 141 висотку (зараз - 75).
Похмурі прогнози відносно Китаю надають багато аналітиків. Приміром, у JP Morgan Chase очікують швидкого падіння цін на нерухомість у найбільших містах країни - протягом найближчих півтора років вони можуть опуститися на 20%.
Судячи з висновками аналітиків Barclays Capital, деяке побоювання за своє фінансове благополуччя варто випробовувати і лондонським фінансистам. Вже незабаром у столиці Великобританії буде добудований хмарочос Shard, який стане найвищою будівлею Західної Європи. Його висота складе 310 метрів.