ua en ru

Антитютюнове законодавство не впливає на поширеність куріння, - учасник ринку

Антитютюнове законодавство не впливає на поширеність куріння. Про це РБК-Україна повідомив директор відділу корпоративних питань JTI України Олександр Когут, коментуючи ухвалення ВР законопроекту № 9474 від 7 листопада 2011 р. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів.

"Закон не вплине на кількість курців, але ускладнить їм життя. Все-таки у нас зими не такі, як в Іспанії чи Англії, де курці виходять з кафе на вулицю, щоб курити, потім повертаються в приміщення, і так кілька разів за вечір . Проте, за нашими даними і судячи з досвіду інших країн (та ж Іспанія та Англія, Туреччина) це не впливає на поширеність куріння", - зазначив Когут.

За його словами, подібні заборони в ряді європейських країн мали серйозні фінансові наслідки для ресторанного бізнесу. "У 2008 році, коли Британський уряд прийняв аналогічне рішення, паби закривати зі швидкістю 52 заклади в тиждень (Дані Британської асоціації пабів), що призвело до втрати 24 тис. робочих місць. В Уельсі за перші три роки дії закону закрилося більше 7% пабів", - сказав він.

При цьому, на думку співробітника JTI, не існує надійних даних, які підтверджують, що заборона на куріння в громадських місцях знижує поширеність куріння. "Наприклад, іспанські медики, через рік після введення жорстких обмежень на куріння в громадських місцях, у тому числі в ресторанах, барах і кафе, заявили, що це рішення не допомогло знизити кількість курців в країні. За рік число курців, навпаки, зросло і зараз становить 20% населення. Медики Ірландії також розчаровані забороною, прийнятою ще в 2004 році. За 7 років дії заборони кількість курців в країні не зменшилася і залишається на рівні 28-30%", - зазначив Когут.

За даними учасника ринку, в більшості європейських країн (Австрія, Естонія, Італія, Німеччина, Польща, Португалія, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чорногорія, Швеція та ін.) взаєморозуміння між курцями і тими, хто не курить, досягається за рахунок обладнання ізольованих приміщень або окремих територій для куріння.

"В таких країнах, як Данія, Голландія, Сербія, Чехія, Хорватія тощо, власники невеликих закладів громадського харчування можуть самостійно вибирати, дозволяти своїм відвідувачам палити в спеціально обладнаних приміщеннях і на спеціальних територіях, або відмовитися від куріння про своїх закладах. Звичайно, ми виступаємо за подібні зважені рішення, які враховують інтереси обох сторін", - підкреслив Олександр Когут.

Нагадаємо, 24 травня ц.р. Верховна Рада Україна (ВР) прийняла закон про обмеження місць куріння тютюнових виробів. Закон визначає ряд громадських місць, де заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів. Штраф за куріння в недозволених місцях встановлено від 1 до 10 тис. грн.